Spotkanie rozpoczął Burmistrz Nysy - Kordian Kolbiarz, który podziękował ekspertom za dotychczasową współpracę i oddał głos prezydentowi Centrum Adama Smitha, Andrzejowi Sadowskiemu. ? Po ostatniej wizycie w Nysie stworzyliśmy konsorcjum składające się z kilkunastu firm, od firm technologicznych po firmy architektoniczne, które przedstawią pewną wizję zmiany w Nysie ? jako miejsca, które może wykorzystać doświadczenia naszych bliskich i dalszych sąsiadów. ? powiedział po spotkaniu Andrzej Sadowski. ? Rozwiązania te już dawno zostały przetestowane w różnych europejskich miastach, a które w Polsce są zrealizowane jedynie punktowo i nie dają zmiany jakościowej. Nysa jeśli będzie działać na wielu polach może być liderem zmiany, jeżeli chodzi o jakość życia, co zresztą zaczyna robić w postaci bonu wychowawczego.
![]() | ![]() |
? Bon wychowawczy był po części także koncepcją, którą wypracowywaliśmy w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej dla woj. opolskiego. ? powiedział Andrzej Sadowski. ? Bon jest wyraźną odpowiedzią na dramatyczny spadek dzietności w tej części Polski. Jako program, który zaczyna zmieniać ten proces jest bez wątpienia pionierski i Nysa ma w tym względzie swoje miejsce nawet w historii Polski. Trzeba pamiętać, że to praca stanowi o bezpiecznej rodzinie i trzeba tak zmienić otoczenie, aby praca była źródłem utrzymania rodziny.
To właśnie wprowadzenie w naszej gminie bonu wychowawczego i pozycja Nysy jako lidera walki z depopulacją skłoniło ekspertów Centrum im. Adama Smitha do podjęcia współpracy z włodarzami miasta.
Po panelach tematycznych, w obecności m.in. prezesów nyskich spółek rozmawiano o zaletach rozwiązań proekologicznych i porządkowaniu przestrzeni miejskiej na przykładzie m.in. miast w Kanadzie, Niemczech i Szwecji. Dyskusji przysłuchiwał się także Wiceprezydent Sosnowca, Krzysztof Haładus.
![]() | ![]() |
Propozycja podjęcia współpracy przez Centrum im. Adama Smitha nie ogranicza się jedynie do wykonania spójnego projektu, ale także do wskazania źródeł jego sfinansowania. Mowa o źródłach, które nie obciążą budżetu Nysy i nie będą w przyszłości obciążeniem dla kolejnych pokoleń. Na zaproszenie Centrum jeszcze w tym roku przedstawiciele władz kilku polskich gmin wyjadą do Szwecji, gdzie na własne oczy będą mogli przekonać się o skuteczności zastosowanych rozwiązań. ? Szwedzi są narodem bardzo efektywnym i znakomicie rozwiązali sprawę produkcji np. biometanu z frakcji bio. ? powiedział radca Ambasady Szwecji w Polsce, Józef Neterowicz. ? Frakcji bio w polskich warunkach jest o wiele więcej niż w Szwecji i należy to wykorzystać, aby nie płacić kary za niedostosowanie się do zobowiązań, jakie mamy wobec całej Unii Europejskiej. Dobrym przykładem rozwiązań energooszczędnych są także dwuspadowe dachy dobudowywane do domów o płaskich dachach.Prezydent Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski.
Andrzej Babiński
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Urząd Miejski w Nysie