Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
plcsende
poniedziałek, 08 luty 2016 19:16

Minister Elżbieta Rafalska z wizytą w Nysie

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Polityka rodzinna, założenia programu Rodzina 500+ oraz nyski bon wychowawczy – to główne tematy spotkania Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej z nyskimi samorządowcami. Do spotkania doszło na zaproszenie Burmistrza Kordiana Kolbiarza w nyskim magistracie w dniu 5 lutego br. 

 Wizyta Elżbiety Rafalskiej rozpoczęła się od zamkniętego spotkania z Burmistrzem Nysy i jego współpracownikami. Rozmowy dotyczyły ambitnego planu podniesienia wskaźnika dzietności w Gminie Nysa. Burmistrz przedstawił nie tylko założenia nyskiego bonu wychowawczego, ale również plany zmniejszenia bezrobocia i wyciągnięcia Nysy z poważnego kryzysu. Minister Rafalska z uwagą przysłuchiwała się wizji współpracy  m.in. Centrum Integracji Społecznej, Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy. Pani Minister zaznaczyła, że władze miasta mają pomysł, który znacznie wykracza poza jedną kadencję i gratulowała podjętych kroków. - Nasza polityka opiera się na trzech filarach. – powiedział podczas spotkania Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. - Dobra praca za dobre pieniądze, tanie mieszkania i bon wychowawczy na wsparcie dzietności, to wszystko ma pomóc zatrzymaniu młodych ludzi. Planujemy również wybudowanie przedszkola, korzystając ze szkoleń osób bezrobotnych i wsparcie lokalnych instytucji. 

image

image

 Po spotkaniu w sali posiedzeń odbyła się debata z lokalnymi samorządowcami na temat sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości pn. Rodzina 500+. Minister Rafalska poinformowała, na jakim etapie znajduje się rządowy projekt i w jaki sposób poszczególne gminy będą mogły wypłacać wsparcie pieniężne dla rodzin. – Musimy popatrzeć przez doświadczenia i poznać doświadczenia mniejszych samorządów. – powiedziała Elżbieta Rafalska.  - Będę promowała te samorządy, które poza zadaniami finansowanymi z budżetu państwa, wykraczają poza przeciętną normę polskiego samorządu, które coś próbują zrobić od siebie pomimo skromnych możliwości finansowych.

image image image  

 W czasie spotkania padły pytania m.in. o zachowanie systemu ulg po wprowadzeniu rządowego wsparcia rodzin oraz komu będą przysługiwać świadczenia. Minister podkreśliła, że jeżeli sprawnie przebiegną prace w Sejmie i Senacie, program Rodzina 500+ wystartuje w kwietniu br. po miesięcznym vacatio legis. – Na ten cel w budżecie państwa zabezpieczono środki w postaci 17 miliardów złotych. – dodała Pani Minister. – Obecnie finalizowane są prace legislacyjne nad naszym projektem. Uznałam, że ten samorząd, który wprowadza własne pomysły i własne instrumenty polityki rodzinnej, który kreuje politykę rodzinną na poziomie samorządowym niezależnie od polityki rodzinnej Rządu i przeznacza na ten cel własne pieniądze – zasługuje na promocję. Zasługuje też na wymianę doświadczeń. Postanowiłam przed naszym projektem i debatą w Parlamencie posłuchać doświadczeń Gminy Nysa, która jest innowacyjna w swoich rozwiązaniach nie tylko na polu polityki rodzinnej. Szczególnie ważne są deklaracje, że w Nysie jedno świadczenie nie zastąpi drugiego – dzięki czemu szansa na to, że w rodzinach będzie rodzić się więcej dzieci będzie podwójna.

 image

 Na zakończenie wizyty odbyła się konferencja prasowa z udziałem mediów lokalnych oraz ogólnopolskich.

 Sporo uwagi wizycie Elżbiety Rafalskiej poświęciliśmy w ósmym odcinku Nyskiej Kroniki Filmowej.

 image

 

Andrzej Babiński

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji 

Urząd Miejski w Nysie

 

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech