Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
wtorek, 22 grudzień 2015 16:21

Konkurs plastyczny "Wychować człowieka nowego". Kronika Publ. Szkoły Powszechnej nr 2 w Nysie 1945-51

"Wychować człowieka nowego. Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 w Nysie z lat 1945-1951. Materiały źródłowe z zasobu Archiwum Państwowego w Opolu" - czyli niezwykły dokument sprzed lat....

Promocja książki w Archiwum Państwowego w Opolu

imageW dniu 16 grudnia 2015 r. w budynku Archiwum Państwowego w Opolu, odbyła się  promocja publikacji przygotowanej przez pracowników Zespołu Archiwum, wydanej w serii Opera Extraordinaria, pt. Wychować człowieka nowego. Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 w Nysie z lat 1945-1951. Materiały źródłowe z zasobu Archiwum Państwowego w Opolu.

Publikacja ta została wydana przez Justynę Sowińską i Barbarę Sypko na podstawie kroniki szkolnej z lat 1945-51 a przechowywanej w zasobach Archiwum Państwowego w Opolu. Wspomniana kronika, jak stwierdzają we wstępie autorki, jest nielicznym egzemplarzem z okresu tuż po wojnie zachowanym w zespołach  Inspektoratów Szkolnych. Jest więc znakomitym źródłem wiedzy dotyczącym oświaty i wychowania wczesnych lat powojennych.

Autorem jednego z rozdziałów ("Początki nyskiej oświaty po II wojnie światowej") prezentowanej książki pt.  jest Tadeusz Zdanowicz, prezes fundaji Nasza Nysa, który od lat przygotowuje monografię nyskiej oświaty.

Czytaj więcej o książce >>

 

 Konkurs Plastyczny „Karta ulotnej pamięci. Dzień z życia szkoły w kronikach placówek oświatowych”

      Z okazji wydania książki pt. „Wychować człowieka nowego” (kroniki Szkoły Podstawowej nr 2 w Nysie), Archiwum Państwowe w Opolu ogłosiło dla uczniów szkół podstawowych konkurs plastyczny pod tytułem  „Karta ulotnej pamięci. Dzień z życia szkoły w kronikach placówek oświatowych”. Organizatorem konkursu były:

  • Archiwum Państwowego w Opolu,
  • Fundacja Nasza Nysa.

W konkursie wzieli udział uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Nysie (wcześniej Szkoła Podstawowa nr 2 w Nysie). Nagrody rzeczowe ufundowali: Archiwum Państwowego w Opolu i Fundacja Nasza Nysa. Podsumowanie konkursu odbyło się 10 grudnia w ZSS w Nysie.

 Lista lauretów:

Klasy I-III     

I miejsce: Nicola Nowak (ZSS Nysa)

II miejsce ex aequo: Patrycja Grodzka, Hanna Skorupska, Aleksandra Wróbel, Izabela Jarek), Martyna Wower.

Klasy IV-VI

I miejsce: Amelia Krzemianowska (ZSP Ścinawa Mała)

Wyróżnienia otrzymali uczniowie naszej szkoły: Jakub Tkacz, Zuzanna Jary, Angelika Krysowaty, Karolina Brajer 

Upominki za udział otrzymali uczniowie naszej szkoły: Laura Wawrzyniak, Maja Mamak, Daniel Szczepanik, Oliwia Seniak, Paulina Kopera, Hanna Czapko.

Uczniowie naszej szkoły wykonali prace konkursowe pod opieką Pani Bożeny Gądek. 

Zespół Szkół Sportowych w Nysie

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech