Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
piątek, 23 październik 2015 14:28

Gimnazjaliści wysyłają satelitę

Myśląc o kosmicznych satelitach od razu nasuwa się myśl agencja NASA. Jednak jak się okazuje uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Nysie przystępują do budowy własnego satelity....

Gimnazjaliści stanęli w szranki z dziewięcioma szkołami w Polsce jako jedyne gimnazjum w ramach konkursu CanSat, który jest organizowany przez  Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. Główną ideą programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, który skierowany jest do nauczycieli jest zaszczepienie w uczniach bakcyla do przedmiotów ścisłych i późniejszego wyboru kierunków ścisłych i technicznych.

 

image

 

   Przed uczniami staje nie lada wyzwanie  – ponieważ w puszcze po napoju 0,33 l. muszą zmieścić cały szereg elektroniki składających się na prawdziwego satelitę – zasilanie, moduł komunikacji czy komputer pokładowy.

  W Polsce program koordynuje Centrum Nauki Kopernik, natomiast gimnazjalistom z „dwójki” wsparcie merytoryczne zapewnia także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie.

   Jednym z największych problemów są fundusze, a raczej ich brak, w związku z czym młodzi konstruktorzy odwiedzili burmistrza Nysy – Kordiana Kolbiarza z prośbą o wsparcie finansowe. Środki na ten cel w wysokości 2 tysiąca złotych zostały już przyznane przez Gminny Zarząd Oświaty. 

 

Gotowy satelita jest wynoszony przez balon, bądź drona, a następnie podczas opadania na spadochronie może zbierać dane różnego typu albo np. wykonywać fotografie.   

 

Wizyta w Urzędzie Miejskim była także doskonałą okazją do krótkiej, acz treściwej rozmowy na temat szkoły, przedmiotów czy książek i lektur. Burmistrz nie krył zdumienia kiedy się okazało się, że do kanonu lektur wszedł np. Hobbit. 

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Urząd Miejski w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Ostatnio zmieniany piątek, 23 październik 2015 14:44
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech