Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
wtorek, 02 czerwiec 2015 19:29

Finansoaktywni gimnazjaliści z G2

 25 maja w Gimnazjum nr 2 Nysie miała miejsce debata pt.: „Poznałem podatki, kojarzę korzyści”, która odbyła się w ramach programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów....

Dnia 25 maja 2015 r. w Gimnazjum nr 2 w Nysie miała miejsce debata pt.: „Poznałem podatki, kojarzę korzyści”, która odbyła się w ramach programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów ”Finansoaktywni.Misja: podatki.” Projekt ten kierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych w Polsce. Jego celem jest edukacja finansowa i uświadomienie młodym ludziom, po co są podatki i jakie korzyści z nich wypływają.

 

Program przewidywał przeprowadzenie lekcji o podatkach oraz napisanie przedmowy dla rówiesników i wygłoszenie jej w trakcie debaty. Zespół konkursowy składa się z uczennic klas drugich, członków Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości, tj.: Nikoli Blacharskiej z kl. II e oraz Agnieszki Kleczy, Natalii Malinowskiej, Agnieszki Marchewki i Wiktorii Wieczorek z kl. II a. Opiekunem zespołu i prowadzącą debatę była Ewa Chojecka oraz wspierająca Lucyna Fieducik-Lis.

 

W spotkaniu wzięli udział również zaproszeni goście, eksperci w sprawie podatków, tj.: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie - Beata Wilczyńska, a także przedstawiciele władz lokalnych: zastępca Burmistrza Nysy - Marek Rymarz oraz Skarbnik Gminy, Marian Lisoń i Dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Karpatczyków w Nysie, Bogusława Piotrowska.

 

Zespół konkursowy bardzo rzetelnie przygotował się do debaty. Najpierw przeprowadzona została ankieta wśród uczniów gimnazjum klas I-III, a następnie sondaż społeczny wśród społeczności lokalnej w różnorodnej grupie wiekowej i zawodowej na temat podatków i ich wykorzystywania w życiu publicznym. Dziewczyny przygotowały prezentację, nakręciły film oraz napisały przedmowę do rówieśników o tym co to są podatki i jakie korzyści wynikają z ich płacenia. W dyskusję włączyli się również zaproszeni goście.

W czasie spotkania podsumowano również projekt ZIELONE DRZEWO, realizowane w ramach ogólnopolskiego programu PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ przez uczennice kasy I a: Kingę Nowak, Adę Szober, Jesikę Dachowską oraz Gabrysię Klimczak. Dziewczyny przeprowadziły zbiórkę puszek, a z uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy zakupiły drzewka,które przekazały gminnym przedszkolom i szkołom podstawowym. W ramach projektu przeprowadziły również konkurs plastyczny pt.: ZIELONE DRZEWO pod patronatem BURMISTRZA NYSY, który ufundował nagrody. W konkursie wzięło udział 39 uczniów ze Szkół Podstawowych nr 3 i nr 5 w Nysie oraz z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Białej Nyskiej.

Nagrody przyznano:

I miejsce: - Karolina Zając- Szkoła Podstawowa nr 3 w Nysie;- Paweł Rzitka- Szkoła Podstawowa nr 3 w Nysie;

II miejsce:Wiktoria Wilczek – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białej Nyskiej;Weronika Dominowska – Zespół Szkolno- Przedszkolny w Białej Nyskiej;

III miejsce:Jakub Mazurek- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białej NyskiejWeronika Jankowicz- Szkoła Podstawowa nr 5 w Nysie;

 

WYRÓŻNIENIA:

Kacper Zięcina – Zespół Szkolno- Przedszkolny w Białej Nyskiej , Kinga Stećko- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Białej Nyskiej.

 

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

 

Opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości

Ewa Chojecka

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 02 czerwiec 2015 19:48
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech