Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
środa, 20 maj 2015 02:40

Medal Uśmiechu dla Jolanty Gawlik

15 maja 2015 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Nysie obchodziła dziesięciolecie nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu.. W trakcie uroczystości  odbył się ceremoniał nadania Medalu Uśmiechu pani dyr. Jolancie Gawlik-Kutowskiej,..

15 maja  2015 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Nysie obchodziła dziesięciolecie nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. W tej wyjątkowej uroczystości brali udział uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni  goście, wśród których byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek oświatowych  oraz władze samorządowe. Honorowym gościem był Rzecznik Praw Dziecka,  Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Marek Michalak.

 

image image

 

To bardzo ważne dla społeczności  szkolnej święto rozpoczęło się Mszą Świętą w Bazylice, którą odprawił ks. prałat Mikołaj  Mróz w intencji  uczniów i nauczycieli. Następnie goście zostali zaproszeni do szkoły, gdzie mogli spotkać się z uczniami i nauczycielami. Osobiste życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu złożył na ręce dyrektor Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. O godzinie 12.00 rozpoczął  się przemarsz barwnego korowodu uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości do Nyskiego Domu Kultury.

 

 

image image

 

imageCześć oficjalną uroczystości rozpoczęła dyr. Bożena Węglarz, która serdecznie przywitała zebranych  i wygłosiła krótkie przemówienie na temat historii nadania szkole imienia  Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz  realizowania w niej  działań, mających na celu ochronę praw dziecka. Szefowa placówki edukacyjnej podziękowała również Rzecznikowi Praw Dziecka - Markowi Michalakowi  za wieloletnią współpracę.

  

Następnie o zabranie głosu został poproszony Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. W wygłoszonym przez niego przemówieniu podkreślił, że SP1 poprzez swoje działania i panującą w niej atmosferę jest dobrym wzorem ochrony praw dziecka, a przez to również ważną wizytówką swojego miasta. Zaznaczył również, że jest to placówka od lat realizująca testament Janusza Korczaka „Dostrzegajmy  w dzieciach małych ludzi”.

 

Miłym zaskoczeniem było nadanie Szkole Podstawowej nr 1 w Nysie przez Rzecznika Praw Dziecka  odznaczenia dla instytucji szczególnie wyróżnionych za ochronę praw dziecka. Jest to odznaczenie  ustanowione decyzją Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wyróżnienie to jest powodem do dumy  dla naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli,  za które w imieniu  uczniów i nauczycieli  podziękowała p. dyr. Bożena Węglarz. W dalszej kolejności  głos zabrała p. Klaudia Pach w imieniu posła na sejm RP Rajmunda Millera, która przekazała serdeczne życzenia  i gratulacje z okazji uroczystości jubileuszu. 

 

image image

 

W trakcie uroczystości  odbył się ceremoniał nadania Medalu Uśmiechu – honorowego  wyróżnienia przyznawanego przez dzieci osobom dorosłym za ich szczególne zasługi – życzliwość,  przyjaźń  i wsparcie. Medalem Uśmiechu została  odznaczona  dyr. Jolanta Gawlik-Kutowska, wytypowana w  demokratycznych wyborach przez społeczność  uczniowską naszej szkoły. Za swoją działalność na rzecz dzieci  otrzymała  to wyróżnienie od Szkolnej Kapituły Medalu Uśmiechu.  Ceremoniałowi wręczenia medalu  towarzyszył rytuał wypicia pucharu gorzkiego soku  zakończony  uśmiechem odznaczonej osoby.

Kolejnym punktem programu były wystąpienie dyrektora Gminnego Zarządu Oświaty – Adama Fujarczuka, który w imieniu władz samorządowych złożył serdeczne gratulacje z okazji odznaczenia oraz  jubileuszu  nadania imienia szkole.

 

Dyrektor GZO przekazał również list gratulacyjny od burmistrza Nysy dla nauczyciela szkoły, Jacka Ryszewskiego za zdobycie I miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Łodzi. Podkreślił, że ten sportowy sukces jest wspaniałą promocją dla naszego  miasta i regionu.

 

Następnie głos zabrała Teresa Sordyl  - wieloletnia dyrektor SP 1 w Nysie oraz prezes Stowarzyszenia „Pro Uno”. Ze wzruszeniem wspominała ona czasy nadania imienia szkole, którą wtedy kierowała oraz gratulowała i życzyła dalszych sukcesów uczniom i nauczycielom. Zaproponowała również przeprowadzenie Konkursu Wiedzy o Kawalerach Orderu Uśmiechu, w którym sponsorem głównej nagrody będzie Stowarzyszenie „Pro Uno”.

 

image image

 

Część artystyczną uroczystości rozpoczęły  układy  taneczne uczniów  SP1  przygotowane  przez Alinę  Kowalewską. Następnie wysłuchaliśmy   piosenek  zespołu „FOX”  prowadzonego przez Annę Lis  oraz  „Klubu Miłośników Dobrej Piosenki” Katarzyny  i Jacka  Ryszewskich.  Dzieci  z oddziału przedszkolnego wykonały „Marsz” pod kierunkiem  Marzeny  Konopki –Wilczek.

Widzowie mieli też okazję obejrzeć inscenizację teatralną baśni  H.Ch. Andersena pt. „Słowik” w wykonaniu uczniów z koła teatralnego  „Sufler”, które wyreżyserowały Ewa Witkowska oraz Beata Trzaska.

 

Całą uroczystość prowadzili nauczyciele  szkoły - Beata Trzaska oraz p. Roman Niewiadomski. 

Barbara Stadnik, SP1 w Nysie

Ostatnio zmieniany środa, 20 maj 2015 02:53
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech