Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
wtorek, 28 kwiecień 2015 20:39

Mistrzostwa Polski Pierwszej Pomocy PCK

W dniu 27 kwietnia 2015 r. w obiektach Collegium Medicum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie odbyły się II Strefowe Mistrzostwa Polski Pierwszej Pomocy PCK Szkół Gimnazjalnych. Honorowym patronatem imprezę objął Burmistrz Nysy – Kordian Kolbiarz.

 

Mistrzostwa Polski Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowane zostały po raz drugi dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych. Startowały w nich pięcioosobowe zespoły, które w trakcie mistrzostw udzielały pierwszej pomocy na stacjach – specjalnie zaaranżowanych na potrzeby mistrzostw wypadkach i innych zdarzeniach. Na stacjach przygotowano charakteryzacje przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne itd.) oraz rekwizytów. Młodzież udzielała pomocy na przykład poszkodowanej z atakiem serca czy nieprzytomnemu, nieoddychającemu przechodniowi. Na jednej ze stacji zawodnicy rozwiązywali test z wiedzy o pierwszej pomocy.

  image

  image

 

Celem mistrzostw jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnienie zasad bezpieczeństwa. Młodzież w czasie roku szkolnego stale przygotowuje się do startu w tej imprezie.

 

W mistrzostwach uczestniczyło 6 drużyn ratowniczych reprezentujących szkolne koła PCK z Nysy, Korfantowa, Otmuchowa, Paczkowa i Jarnołtowa. Suma punktów zdobytych na poszczególnych stacjach pozwoliła wyłonić zwycięzców.

 

W rejonie Nysa trzy pierwsze miejsca zajęły kolejno drużyny ratownicze reprezentujące:

 I) Gimnazjum nr 1 w Nysie

II) Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie

III) Gimnazjum nr 2 w Nysie

 

W rejonie Otmuchów:

 I) Publiczne Gimnazjum w Paczkowie

II) ZS Gimnazjum w Jarnołtowie

III) ZS Gimnazjum w Otmuchowie

  image

  image

 

Sprawny przebieg mistrzostw zapewnił udział studentów z Koła Naukowego Ratowników Medycznych COR w PWSZ w Nysie. Pełnili oni funkcje sędziów oraz pozorantów w inscenizowanych scenkach wypadków.

 

 Mistrzostwa wykazały dobre przygotowanie wszystkich drużyn i duże umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zwycięskie drużyny będą startować w etapie wojewódzkim Mistrzostw w Opolu.

 

Wydział Komunikacji SpołecznejUrząd Miejski w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Ostatnio zmieniany wtorek, 28 kwiecień 2015 23:04
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech