Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy

Obchody 200. rocznicy romantyzmu w Polsce. „Pojedynek na wieszcze” w ZSE Nysa

14 grudnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nysie odbył się spektakl poetycki „Pojedynek na wieszcze” przygotowany z okazji Roku Polskiego Romantyzmu. 25 grudnia 1840 roku na paryskim spotkaniu towarzyskim, nazwanym później "ucztą u Januszkiewicza", spotkali się dwaj wielcy polscy poeci - Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Między twórcami, których łączyły raczej skomplikowane relacje, doszło do szczególnego poetyckiego pojedynku...

Atmosferę tego właśnie spotkania postarali się odtworzyć członkowie Szkolnego Koła Teatralnego pod kierunkiem Barbary Andrasz- opiekuna Koła.

Przedstawienie było doskonałą okazją do przypomnienia sobie najważniejszych tekstów poetyckich obu romantyków. I chociaż poeci nie szczędzili sobie uszczypliwości pod swoim adresem to „pojedynek na wieszcze” zakończył się zgodą między twórcami - wszak okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy gasną wszelkie spory.

Obchody 200. rocznicy romantyzmu w Polsce. „Pojedynek na wieszcze” w ZSE Nysa

Współtwórcą scenariusza spektaklu był uczeń klasy III H Dominik Palacz, który wcielił się również w rolę Adam Mickiewicza. Charakter Juliusza Słowackiego z kolei doskonale oddał uczeń klasy IV GL Oskar Błażejowski.

W spotkaniu wzięli również udział: Paweł Skałka („Reduta Ordobna”), Jakub Fujarczuk („Do M***”), Paulina Piotrowska („Rozłączenie”), Wojciech Dendewicz ( „Oda do młodości”/ „Dajcie mi tylko jedną ziemi milę…”), Julia Kmiecik („Pośród niesnasków Pan Bóg uderza…”), Szymon Misiorek („Niepewność”), Barbara Andrasz (narracja) oraz Jakub Mierzwa (obsługa techniczna spektaklu).

Specjalne podziękowania należą się paniom: Anecie Małejki - za współpracę w zakresie przygotowania utworów muzycznych oraz Annie Więckiewicz za pomoc w doborze oprawy muzycznej.

Informacja: Barbara Andrasz

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech