Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
czwartek, 01 grudzień 2022 13:41

Międzyszkolny Konkurs Piosenki Ukraińskiej

28 listopada, w Zespole Szkół Technicznych w Nysie odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Ukraińskiej. W konkursie udział wzięli reprezentanci z pięciu nyskich szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Ekonomicznych, I Liceum Ogólnokształcącego Carolinum, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych, Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych oraz Zespołu Szkół Technicznych...

Wykonawcami pieśni i piosenek, w przeważającej liczbie byli uczniowie z Ukrainy, śmiało można ich określić ambasadorami kultury ukraińskiej.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Pani Joanna Kapera- Basoń, Pani Iwona Terlecka, Pani Agnieszka Nawrocka, komisji przewodniczyła Pani Oksana Tracz.

Konkurs rozpoczęto od odśpiewania przez Panią Oksanę Tracz hymnu Ukrainy, wykonanie zachwyciło obecnych i był to piękny wstęp do zapoznania widowni z kulturą ukraińską, jej źródłami, charakterystycznymi cechami oraz związkami z kulturą polską. Szczególnie uwypuklono wspólne tradycje i zwyczaje.

Midzyszkolny Konkurs Piosenki UkraiDskiej

Uczestnicy konkursu wykonywali pieśni i piosenki w języku ukraińskim.

Po zakończeniu zmagań konkursowych ogłoszone zostały wyniki.

Pierwsze miejsce w kategorii soliści zajęła Anastazja Chlywnuk z Zespołu Szkół Technicznych, dwa drugie miejsca zajęły: Kamila Vasiliev z I Liceum Ogólnokształcącego Carolinum oraz Gabriela Ciesielska z Zespołu Szkół Ekonomicznych, trzecie miejsce zajęła Romana Hawrysz z Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych. W kategorii zespoły, pierwsze miejsce zajął zespół wokalny w składzie: Anastazja Chlywnuk, Waleria Bod, Masza Dobryńska, reprezentujący Zespół Szkół Technicznych.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu, którzy wykazali się dużymi talentami muzycznymi i umiejętnościami wokalnymi.

Laureatom i uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom wręczono dyplomy oraz nagrody i upominki, których sponsorem było Starostwo Powiatowe w Nysie.

Konkurs uświetnili swoją obecnością: starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury  Kazimierz Darowski oraz Anna Ziółkowska-Woźny członek Komisji Edukacji, Kultury i Promocji.

Zwieńczeniem konkursu było wspólne wykonanie piosenki „Hej sokoły”, utworu bliskiego Ukraińcom i Polakom. Degustowano potrawy kuchni ukraińskiej przygotowane przez uczniów ZST pod kierunkiem Pań: Violety Ceglarek i Katarzyny Kocierz, której wspaniały tort, udekorowany w symbole narodowe Ukrainy i nutki, zachwycił wszystkich swoim wspaniałym smakiem.

Konkurs przebiegał w miłej, przyjaznej atmosferze o co zadbali jego organizatorzy: Zespół Szkół Technicznych. Inicjatorem i koordynatorem konkursu była Pani Marta Kufieta, nauczycielka historii w ZST.

W murach Zespołu Szkół Technicznych, uczy się najwięcej uczniów z Ukrainy spośród nyskich szkół ponadpodstawowych. W szkole podejmuje się różnorodne działania o charakterze integracyjnym. Międzyszkolny Konkurs Piosenki Ukraińskiej wpisał się jako kolejne tego typu wydarzenie. Inicjatywy te służą pokonywaniu różnorodnych barier i trudności jakich doświadczają uczniowie z Ukrainy uczący się w polskich szkołach.

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech