Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
wtorek, 27 wrzesień 2022 15:59

Szykuje się zmiana stawek za gospodarowanie odpadami

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Nysie nyscy radni podejmą trudną decyzję odnośnie podwyżek ceny za zagospodarowanie odpadów komunalnych od  mieszkańców Gminy Nysa. Obecna stawka w wysokości 22 zł/os obowiązywać będzie jeszcze do końca bieżącego roku...

Aktualny poziom opłaty uda się tym samym utrzymać przez 24 miesiące. Bieżąca stawka opłat jest jedną  z najniższych, jeżeli nie najniższą w regionie. O podwyżkach opłat w ostatnim czasie dowiedzieli się między innymi mieszkańcy Głuchołaz  (38 zł), Skoroszyc (33 zł), czy Pakosławic (36 zł).

Szykuje si zmiana stawek za gospodarowanie odpadami

Proponowana stawka na poziomie 29 zł to wynik obiektywnego wzrostu kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, na który wpływ mają przede wszystkim usługi odbioru i zagospodarowania odpadów w odpowiednich instalacjach. Wzrost ceny paliw (VI 2021- 3,95 zł/litr ? IX 2022 ponad 7 zł), wzrost cen energii (VI 2021 322,5 zł Mwh ? IX 2022 1019 zł za Mwh), kosztów pracy, a także konieczność zapewnienia zwiększanego systematycznie poziomu odzysku odpadów  powodują, iż bilansowanie systemu wymaga coraz większych nakładów.

Sesja w sprawie m.in. określenia nowych stawek zaplanowana jest na dzień 28 września br. Radni zagłosują też w kwestii powstania nowej spółki EkoNysa. Tym samym zadanie odbioru odpadów zostanie przekazane w formule in-house, czyli do spółki miejskiej. Dzięki temu mieszkańcy otrzymają gwarancję  korzystnej ceny, a pracownicy i rodziny pracowników spółki stabilną pracę.

Ostatnio zmieniany środa, 28 wrzesień 2022 01:04
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech