Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
poniedziałek, 19 wrzesień 2022 16:11

Obchody 83. Rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka w Nysie

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Wrzesień 1939 roku zawsze będzie się nam kojarzył z agresją niemiecką i sowiecką na nasz kraj. Będzie przypominał o poniesionych ofiarach, śmierci bliskich, zaborze naszych ziem i eksterminacji naszego narodu. Dziś pod pomnikiem Patriotom Polskim odbyły się uroczystości z okazji 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka.

Związek Sybiraków od lat kultywuje najlepsze tradycje narodowe, przypominając nam o tych, którzy często zdrowie i życie oddawali  z dala od Ojczyzny. Dzisiejsza uroczystość jest najlepszą okazją do tego, by wyrazić  naszą wdzięczność  za te wysiłki  i pamięć o tych, którzy walczyli  i umierali za Polskę.

Były wspomnienia trudnych, minionych czasów, ale uczestnicy skupili się głównie na teraźniejszości i przyszłości. Sybiracy przypominali młodym o wartościach i o tym, że patriotyzm należy pielęgnować zawsze, także w czasach pokoju. Tradycyjne obchody odbyły się pod pomnikiem Patriotom Polskim.

Uroczystość artystycznie uświetnili Wiktoria Wojdyła, studentka trzeciego roku wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Tomasz Wojdyła, student nyskiej PWSZ.

Na wniosek Związku Sybiraków Koło w Nysie, Zarząd Główny Związku Sybiraków w uznaniu zasług  za wsparcie statutowych działań oraz pomoc Sybirakom w życiu codziennym wyróżnił Odznaką Honorową Józefę Gargolińską oraz Henryka Merkela.

Po uroczystościach pod pomnikiem, tradycyjnie na akademię z okazji Dnia Sybiraka zaprosili podopieczni Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie. Dzieci przygotowały dla Sybiraków przedstawienie artystyczne. Jak zawsze było bardzo wzruszająco.

II Wojna Światowa przyniosła kolejny tragiczny rozdział w historii polskich Sybiraków. Wkroczenie Sowietów 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej przyniosło aresztowania, wcielenia do Armii Czerwonej oraz masowe deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Deportacje te miały na celu eksterminację Polaków poprzez pracę w nieludzkich warunkach. Obywatele polscy byli w barbarzyński sposób uprowadzani z domów, rozdzielani ze swoimi bliskimi, odzierani z godności, skazywani na katorgę, głodzeni i zmuszani do morderczego wysiłku.

Pamitamy o Sybirakach Pamitamy o Sybirakach Pamitamy o Sybirakach Pamitamy o Sybirakach Pamitamy o Sybirakach Pamitamy o Sybirakach Pamitamy o Sybirakach Pamitamy o Sybirakach Pamitamy o Sybirakach Obchody 83. Rocznicy agresji sowieckiej na Polsk i Dnia Sybiraka

 

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech