Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:51

11. edycja Narodowego Czytania w Nysie

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

W sobotę, 3 września, odbyła się jedenasta edycja Narodowego Czytania, podczas której uczestnicy czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Utwory te zostały wybrane nieprzypadkowo, ponieważ w tym roku przypada dwusetna rocznica ich pierwszej publikacji....

W akcji Narodowego Czytania wzięli udział m.in. Joanna Burska członek Zarządu Powiatu Nyskiego, Małgorzata Bobak – Końcowa, Edward Hałajko, Zbigniew Kułagowski, Marek Rymarz, ks. Henryk Wolff oraz pracownicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Nysie.

11. edycja Narodowego Czytania

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniły: Magdalena Mitoraj (altówka), Aleksandra Redziak (akompaniament).

Warto dodać, “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

 

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech