Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
wtorek, 02 sierpień 2022 09:37

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia o godz. 17 czyli w godzinę ?W?, w Nysie zawyły syreny. To symboliczny hołd ku czci Bohaterów Powstania Warszawskiego. Tego dnia władze samorządowe złożyły też wieńce i zapaliły znicze po tablicami upamiętniającymi naszych bohaterów...

1 sierpnia w całej Polsce przy pomnikach i miejscach  związanych ze zrywem niepodległościowym z 1944 r. złożone zostały kwiaty i wieńce. W Nysie, oprócz władz samorządowych, pod pomnik Patriotom Polskim przyszli spontanicznie mieszkańcy miasta. ? Budujące jest to, że nawet jak ktoś zapomniał o tej ważnej dacie, kiedy zawyły syreny, ludzie zatrzymali się w okolicy parku ? mówi Wiceburmistrz Nysy, Marek Rymarz.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00. Do walki stanęło wówczas około 50 tys. osób. Powstanie, choć planowane na kilka trwało 63 dni i pochłonęło życie ok. 20 tysięcy żołnierzy i 180 tysięcy cywilów. Warszawa zaś praktycznie przestała istnieć.

Joanna Burska - członek Zarządu Powiatu Nyskiego, Marek Rymarz zastępca Burmistrza Nysy oraz Alicja Papis naczelnik Wydziału Administracyjno-Organizacyjnego Gminy Nysa oddali hołd Powstańcom Warszawskim zapalając znicze pod Pomnikiem Patriotom Polskim.
78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 sierpień 2022 14:47
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech