Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy

2 i 3 maja w Nysie – Dzień Flagi i Święto Konstytucji

2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, a 3 maja Święta Konstytucji. Zachęcamy mieszkańców do wywieszenia flagi i pokazania po raz kolejny, że polskie serce jest biało-czerwone.

W tym roku mija 18. rocznica formalnego uchwalenia Dnia Flagi. Mimo, że to jedno z najmłodszych świąt państwowych, już na stałe wpisało się nie tylko w kalendarz, ale przede wszystkim w świadomość Polaków. Tego dnia biało-czerwone dumnie załopotają na wielu polskich domach i instytucjach. Zmienione w 2004 roku przepisy pozwoliły na wieszanie biało-czerwonej przy każdej ważnej dla nas uroczystości czy rocznicy, a nie tylko podczas oficjalnych świąt. 2 maja nasza flaga zostanie wciągnięta na maszt przed Urzędem Miejskim przez Straż Miejską w Nysie.

Tego dnia, po krótkich uroczystościach pod magistratem, zapraszamy na rodzinny piknik do Bastionu św. Jadwigi. Nyski Dom Kultury przygotuje atrakcje dla całych rodzin. Początek o godz. 14.00.

2 i 3 maja w Nysie – DzieD Flagi i Zwito Konstytucji

3 maja będziemy mieli kolejny powód do dumy, wspominając naszą Konstytucję 3 maja – pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie.  Uchwalona w 1791r. konstytucja była bardzo nowatorskim dokumentem jak na ówczesne czasy. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, znosiła wolną elekcję i liberum veto. Jej twórcami byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

O godz. 9.30 w Bazylice odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie obchody tradycyjnie przeniosą się na Plac Kopernika pod Pomnik Patriotom Polskim. Serdecznie zapraszamy mieszkańców. Obchody na Placu Kopernika rozpoczną się ok. godz.10:45.

2 i 3 maja w Nysie – DzieD Flagi i Zwito Konstytucji

 

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech